• נורית אסנש

הישראלי היפה

איזה אמונות שחיים שלמים טיפחתם נשרו לכם ברילוקיישן או בחיי נוודות בחו"ל?

הדבר הראשון שנשר לי הוא המחשבה על אנטישמיות.

אני רוצה להקדיש פוסט לנושא כי לא נעים לחיות, לנדוד, או לטייל בעולם עם מחשבות כאלה. אז קודם כל, הענין של האנטישמיות שעליו גדלנו (בבית הספר, יום הזכרון, יום השואה, יום העצמאות, סבא וסבתא מצד אחד ניצולי שואה, וסבא וסבתא מהצד השני שברחו מתימן בשנות ה 20 וכו...) התחיל להתמסמס אצלי עוד באוניברסיטה כשהייתי עוזרת הוראה בקורס על קונפליקטים בעולם והבנתי שכמו בשיר של שלמה ארצי "חצי עולם שונא חצי" (האם זו האמת?) אז זה הרגיע משהו, לא שונאים רק אותנו. אנחנו לא העם הנבחר לשנאה מכל העמים. מצד שני, אומרים אצלנו ש"צרת רבים נחמת טיפשים" אז זה לא ממש עוזר.

ואז, כשגרתי בארה"ב והכרתי אנשים מכל מיני מקומות בעולם ואפילו מארצות "אויב" אז הקליפות האלה של האנטישמיות המשיכו עוד ועוד לאט לאט להתקלף כי אנשים בסופו של דבר הם נחמדים, כשיוצא ממש לדבר איתם וקצת להכיר אותם אישית.

אני לא יכולה להגיד שאני ב 100% חופשיה מהאמונה הזו. תמיד יש חששות. זו כנראה מחשבה שמושרשת חזק. למשל, כשטסתי לוינה לפני כחצי שנה זו היתה פעם ראשונה שביקרתי במדינה עם עבר נאצי גאה והשד העדתי התעורר בי. עד שהכרתי את האוסטרית הראשונה שלי ודיסקסנו על הענין ואז עוד קליפה נשרה, גם אצלי וגם אצלה.

יש הרבה מחשבות שדבוקות ל"אנטישמיות". לטובת מי שהענין מטריד אותו/ה, אחקור בזריזות את המחשבה שמציקה לישראלים והיא - בכל העולם שונאים את הישראלי "היפה" (על פי השיטה שבה אני מטפלת, שנקראת שיטת העבודה של ביירון קייטי) אתן/ם מוזמנים לבדוק בקישקע שלכם איפה ומה יושב על המחשבה הזו. ורק לוודא שכולנו על אותו הדף, אז כולנו מבינים ש"יפה" הוא בעצם מכוער, נכון?


אז התהליך הולך ככה – חקירה של מחשבה אחת - בכל העולם שונאים את הישראלי "היפה"

שאלה 1 - בכל העולם שונאים את הישראלי "היפה", האם זו האמת? (חושבים טובטוב ועונים בכן או לא בלבד) כן שאלה 2 - בכל העולם שונאים את הישראלי "היפה", האם את/ה יכול/ה לדעת בוודאות שזו האמת? (אותו כנל, יושבים במדיטציה על המחשבה ועונים בכן או לא בלבד) לא


שאלה 3 – מה קורה, איך את/ה מגיב/ה כשאת/ה מאמינה למחשבה שבכל העולם שונאים את הישראלי "היפה"? אני נלחצת, איך ידעו אם אני יפה או "יפה", והיופי הוא הרי בכלל בעיני המתבונן, ואולי מי שמתבונן בי יראה בי את הישראלית "היפה" ולא משנה מה אני עושה ואם זה מנומס או לא, או מתאים לכללי המקום או לא. אני דואגת, אולי הלא-ישראלי שעומד מולי שונא אותי וזה בכלל לא קשור אלי ולא משנה מה אני אעשה, אני לא אשנה את דעתו. אני יכולה להיות הכי נחמדה בעולם אבל זה לא יגרום לו לאהוב אותי. אני מאוד מודעת לכל דבר ודבר שאני עושה וזה גורם לי להרגיש חשופה, רגישה, בעוררות יתר ואני במתח כי אני לא מפה ואני לא מכירה את כללי המקום ואני חרדה שאעשה משהו שלא מקובל ואז יחשבו שזה בגלל שאני ישראלית ואני לא אייצג את העם שלי בכבוד, ויחשבו דברים שליליים על העם שלי, על המדינה שלי ו... לופים של מחשבות שרצות בראש. אני חושבת שגם בישראל הישראלים שונאים את הישראלי ה"יפה" ובטוח אני מדי פעם עושה משהו שמישהו עלול/ה לחשוב שהוא "לא יפה"........... אין מוצא!!! אני מבולבלת, "יפה" ו"לא יפה", מי מחליט? מי יודע? מי הסמכות לקבוע?


שאלה 4 – מי תהיי ללא המחשבה שבכל העולם שונאים את הישראלי "היפה"? ללא המחשבה אני חופשיה. אני לא דואגת, אני לא חושבת על זה בכלל. הרי בכל מקרה בכל יום שאני קמה אני רוצה להיות הכי טובה שאני יכולה להיות, אז אין לי מה לדאוג. כל מה שאני עושה בא ממקום חיובי, ממקום טוב, אין לי מה לחשוש. אני זוכרת – העולם הוא ידידותי וככה אני רואה את האנשים וככה אני מאמינה שהם רואים אותי אני מפרגנת - בסוף האהבה מנצחת. האדם הוא טוב בטבעו. לפעמים זה רק אי הבנות אבל ברגע שמכירים, שמדברים אז מבינים אחד את השני ואין מה לשנוא. אני ארגיש נוח בכל מקום בעולם, גם בישראל וגם בחו"ל. וכו' וכו'


עכשיו בודקים היפוכים למחשבה: 1. בכל העולם אוהבים את הישראלי "היפה" הישראלי ה"יפה" הוא חברמן, קולני, משוחרר, חופשי, עושה מה שבא לו? לא מבין את הכללים? אולי בעצם יש מצב שלא שונאים אותו אלא זה משהו אחר, אולי מקנאים בו? אולי רוצים להיות כמוהו חופשיים? או אפילו אם נקצין, "לזרוק ז_ן" כמוהו בלי לדפוק חשבון? אז זה לא ענין של שנאה, אולי אפילו הערצה והאהבה – הלוואי שגם אני הייתי יכול/ה להרשות לעצמי להתנהג ככה, בכזאת חופשיות. יש לכם דוגמאות איך זה יכול להיות אהבה ולא שנאה?


2. בכל העולם שונאים את הלא-ישראלי "היפה" המממ אז בעצם אין קשר לישראלים. כל אדם שמתנהג בצורה מכוערת היה זוכה לשנאה. אין בלעדיות לישראלים. וזה לא קשור לישראל/ לזה שהיא/הוא מישראל כל אדם שמתנהג בצורה מכוערת זוכה ליחס של שנאה בין אם זה בחו"ל ובין אם זה בישראל, ובין אם זה מצד ישראלים או לא-ישראלים, זה משהו אנושי שמשותף לכולנו כשאנחנו נתקלים במישהו שמתנהג/ת בצורה שלא נראית לנו, שאנו שופטים אותה באופן סובייקטיבי כ"יפה"-מכוערת.


3. אני שונא/ת את הישראלי "היפה" כן, אני בהחלט צריך/כה לחשוב כאן עם עצמי על הענין הזה ולעשות בדק בית. האם אני שונאת? זה ענין אישי שלי. אני שונא/ת את הישראלי ה"יפה" כי........... כי זה משליך עליי? זה אומר משהו עליי כי אני ישראלית? כי אני חושש/ת שגם אותי ישנאו כי יקשרו בינינו שאנחנו מאותה ארץ מוצא? או שזה לא קשור בכלל לזה שהיא/הוא ישראלי? האם אני שונא/ת גם את ה___________ (אנשים מארץ אחרת כלשהי) כשהם מתנהגים כמו מה שבעיני הוא התגלמות הישראלי ה"יפה"?


4. בשום מקום בעולם שונאים את הישראלי "היפה" בשום מקום זה אומר שזה רק בראש שלנו, במחשבות שלנו. הכל מתחיל ונגמר במחשבות. לא קשור לארצות, לא קשור לעמים רק לאגו שלנו שמחליט מה יפה ומה מכוער, ולמחשבות שלנו.

האם מצאתם היפוכים נוספים או דוגמאות משלכם?

אם אתם מסתובבים בעולם עם מחשבות מבאסות, מלחיצות, שעושות לכן קווץ' בלב, אז תעצרו ותחקרו אותן כדי שיפסיקו לזמזם בראש כמו זבובים טורדניים.

וכמובן שאני אשמח לעזור ולעשות איתכן ביחד את העבודה כי זה מה שאני הכי אוהבת לעשות. לחיי החיים החופשיים ממחשבות ואמונות שווא (אלו שגורמות לנו מתח וסטרס).


7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול